Poszukiwanie osób zaginionych – Detektyw

Poszukiwanie osób zaginionych – detektyw

Co roku tysiące Polaków w różnych okolicznościach znika bez śladu. To nie tylko przypadki uprowadzeń dla okupu. Motywy są różne. Zaginięcia zdarzają się wszędzie, a rodziny przez lata nie mogą się z tym pogodzić. Zdarza się, że rzeczy w pokoju bliskiej osoby, która przepadła bez wieści latami leżą na swoim miejscu, a rodzina czeka, aż ukochany wróci. Trauma nie mija, a z czasem dowody mogą zostać zatarte. Po zaginięciu każda godzina i minuta ma znaczenie. Jaka jest skala problemu? Co robić w takich sytuacjach?

Zaginieni w Polsce

Aby zrozumieć skalę problemu, warto przeanalizować statystyki. Według danych policji na rok 2018 stwierdzono, że rokrocznie ginie w naszym kraju 19 tysięcy osób, z czego 5 tysięcy stanowią osoby poniżej 17 roku życia. Najwięcej zaginięć odnotowują województwa śląskie i mazowieckie. Przeważającą liczbę znikających bez śladu stanowią mężczyźni. Nawet jeśli nie słyszeliśmy o żadnych zbrodniach dokonanych w pobliżu, musimy mieć świadomość, że obecnie „spokojna okolica” nie istnieje i przestępstwo może się zdarzyć wszędzie. Co robić, gdy bliska osoba zniknie?

Kiedy zgłosić zaginięcie?

W każdym przypadku zaginięcia, sprawę należy jak najszybciej zgłosić do odpowiednich służb. Uważa się, że decydujące jest zwłaszcza pierwsze 48 godzin, gdyż to w tym czasie można ustalić najwięcej dowodów mających na celu odnalezienie bliskiej osoby. W pierwszej kolejności informujemy dowolną jednostkę policji.

Kto i jak zgłasza zaginięcie?

Zawiadomienie może zgłosić prawny opiekun, członek rodziny, kierownik placówki, w przypadku cudzoziemców przedstawiciel właściwego urzędu konsularnego lub każdy, kto ma uzasadnione podejrzenia co do tego, że zaginiony jest ofiarą przestępstwa. Przed wizytą na komendzie policji należy zaopatrzyć się w zdjęcie zaginionego oraz przemyśleć wszelkie szczegóły związane ze sprawą. Na przykład musimy ustalić, w co był ubrany, gdy ostatni raz go widzieliśmy, z jakimi problemami zdrowotnymi się zmaga oraz gdzie ewentualnie może się znajdować. Istotne są też informacje o grupie krwi, przedmiotach, które może mieć przy sobie oraz wszystkie inne dane związane ze sprawą. Wszelkie informacje muszą być rzetelne i sprawdzone.

Oto najczęstsze sytuacje, w których warto zwrócić się o pomoc do prywatnego detektywa:

  • Porwania rodzicielskie – zdarza się, że jeden z rodziców być może posiadający ograniczone prawa rodzicielskie porywa dziecko, uniemożliwiając byłemu partnerowi kontakt. Organy ścigania często nie ingerują wtedy od razu, tymczasem prywatny detektyw szybciej rozpocznie swoje działania.
  • Porwanie dla okupu – to bardzo stresujące i przepełnione emocjami przestępstwo. Liczy się każda sekunda oraz przemyślane działanie.
  • Zaginięcie bliskiej osoby – powodem mogą być długi, porachunki, poważna choroba lub konflikt.

Co jeszcze zrobić poza zgłoszeniem na policję?

Złożenie zawiadomienia na komendzie policji jest koniecznością. Jednak rodziny często decydują się również na skorzystanie z usług detektywa. W przeciwieństwie do funkcjonariuszy policji detektyw więcej czasu spędza z rodziną i może na bieżąco weryfikować informacje. Poszukiwanie osób to proces skomplikowany i wymagający specjalistycznej wiedzy i doświadczenia dlatego warto zatrudnić fachowca. Może to być ostatnia deska ratunku, a jak się często okazuje skuteczna metoda prowadząca do odnalezienia bliskiej osoby. Usługi detektywistyczne świadczone są na podstawie odpowiedniej umowy zawieranej pomiędzy detektywem a zleceniodawcą. Detektyw Marcin Milkaszewski ma doświadczenie w rozwiązywaniu takich spraw. Dzięki rozległej sieci kontaktów sprawnie pozyskuje informacje, które często stanowią podstawę szczęśliwego zakończenia poszukiwania.