Jak sprawdzić kontrahenta – Detektyw radzi

Jak sprawdzić kontrahenta – Detektyw radzi

Dostałeś ciekawą propozycję współpracy, ale chcesz się upewnić czy twój potencjalny wspólnik jest osobą wiarygodną i rzetelną? Zależy ci na sukcesach zawodowych, a nieuczciwi kontrahenci zdarzają się w każdym biznesie. Są dużym problemem dla przedsiębiorców. Relacji biznesowych nie wolno opierać jedynie na zaufaniu. Pomyłki mogą kosztować wiele nerwów, czasu i pieniędzy. Zanim więc podejmiemy z kimś współpracę, musimy poświęcić czas na dokładne sprawdzenie, czy jest to osoba godna uwagi. Jakie działania możemy podjąć samodzielnie, bezpłatnie a co warto zlecić detektywowi? Poniżej przedstawiamy sposoby na sprawdzenie potencjalnych wspólników.

Internet – narzędzie do sprawdzenia firmy

Nie musisz znać wszystkich danych firmy, z którą zamierzasz współpracować. Możesz wyszukać przedsiębiorcę, wpisując jego imię i nazwisko lub nazwę działalności. Sprawdzanie podstawowych informacji na temat firmy nic nie kosztuje i możemy to zrobić samodzielnie. Służą do tego dokumenty rejestrowane, z których dowiadujemy się czy działalność jest legalna. W zależności od formy prawnej firmy sprawdzamy ją w bazie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jakie dane przedsiębiorcy znajdują się w CEIDG?

 • Data założenia działalności,
 • Adres,
 • Rodzaj działalności gospodarczej,
 • Dane pełnomocników,
 • E-mail,
 • Status firmy – aktywny lub zawieszony,
 • Spółki cywilne, których wspólnikiem jest dany kontrahent.

W przypadku spółki cywilnej możemy znaleźć jej wspólników, wypełniając rubrykę „NIP spółki cywilnej”, o ile mają oni zaktualizowane wpisy pod kątem danych spółki. Brak wyników w wyszukiwaniu oznacza, że we wpisach brakuje informacji. Wtedy musimy szukać przez rejestr REGON.

Wielu przedsiębiorców decyduje się też na telefoniczne zweryfikowanie działania firmy. Warto też sprawdzić jej certyfikaty wiarygodności. Kolejnym krokiem będzie zażądanie zaświadczenia o nadaniu numeru NIP lub REGON. Dodatkowo możemy przeczytać opinie na temat danej osoby w Internecie. Warto przeszukując Internet zajrzeć na fora dyskusyjne. Ludzie przedstawiają tam swoje opinie na temat firm i prowadzą rozmowy o zajmowanej przez nie pozycji w branży. Zdarza się jednak, że negatywne komentarze są dziełem konkurencji, dlatego warto podchodzić do nich z przymrużeniem oka.

Płatne sposoby sprawdzenia wiarygodności firm

Jako przedsiębiorcy możemy też sprawdzić sytuację finansową kontrahenta oraz jego powiązania biznesowe. Metody takie kosztują, ale na dłuższą metę mogą się opłacić. Oto niektóre ze sposobów:

 • Sprawdzenie firmy w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, BIG info Monitor
 • Poznanie historii danej działalności i jej sprawozdań finansowych,
 • Złożenie wniosku do ZUS-u i Urzędu Skarbowego, by upewnić się, czy firma nie ma zaległości w płatnościach publicznoprawnych oraz przekonać się, czy kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT.

Biała lista

We wrześniu 2019 roku powstała możliwość skorzystania z nowego rozwiązania w celu sprawdzenia informacji o firmie. Jest to tzw. biała lista pozwalająca na poznanie kontrahenta. Możemy ją znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów i w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Za jej pomocą ustalimy:

 • Imię i nazwisko przedsiębiorcy lub nazwę firmy,
 • Status podmiotu,
 • Numer identyfikacyjny REGON,
 • Numer PESEL,
 • Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym,
 • Adres siedziby firmy,
 • Miejsce zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia firmy,
 • Imiona i nazwiska osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu i ich numery identyfikacji podatkowej,
 • Daty rejestracji, odmowy rejestracji lub wykreślenia czy też przywrócenia do rejestru jako podatnika VAT,
 • Numery rachunków bankowych albo rachunków w kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Prywatny Detektyw – sprawdzanie firm

Wiele działań możesz przeprowadzić samodzielnie, a nawet bezpłatnie. Jednak chcesz mieć pewność, że nie zmarnujesz swojego czasu i nie uwikłasz się w nieuczciwą współpracę. Dobrym sposobem jest więc zlecenie weryfikacji wiarygodności kontrahenta wywiadowni gospodarczej. Na rynku działają prywatni detektywi, którzy potrafią głębiej wejrzeć w sprawę. Skuteczna w takich sprawach jest Agencja detektywistyczna Temida. Prywatny detektyw Radom sprawdzi, czy firma nie ma zaległości w ZUS i US, a ty oszczędzisz swój czas i będziesz mieć pewność, że sprawa została załatwiona należycie. Przygotowany przez niego raport może dotyczyć firmy zarówno polskiej, jak i zagranicznej, a nawet obejmować całą branżę na przykład w danym województwie. Rzecz jasna specjalista ma dostęp do większej ilości źródeł niż przeciętny obywatel, dlatego warto powierzyć sprawy w jego ręce.

Sprawdzenie wspólnika może zająć trochę czasu, ale w dłuższej perspektywie pomoże ci uniknąć błędów wynikających z podjęcia niewłaściwej współpracy. Istotne jest zabezpieczenie się umowami i odpowiednie weryfikowanie kontrahentów nie tylko na początku współpracy. W ten sposób unikniemy wielu niedogodności i nieprzyjemnych sytuacji związanych z czasochłonnym procesem windykacji.