Detektyw 24/7

+48 884-884-997
test

Kradzieże pracownicze – jak pomoże detektyw?

Pracowdawcy na co dzień mierzą się z różnymi wyzwaniami związanymi z prowadzeniem własnej firmy. Jednym z problemów, z jakim często się borykają, są kradzieże pracownicze. Będąc bogatym w tę wiedzę, dobrym pomysłem jest wcześniejsze, zapobiegawcze zabezpieczenie się przed kradzieżą. W takim wypadku nieodzowną pomocą będzie prywatny detektyw, który wie, co robić, a dodatkowo posiada odpowiednie zawodowe doświadczenie oraz znajomość aktualnego prawa.

Kradzieże pracownicze dotyczą aż 78% polskich przedsiębiorstw. Szczególnie narażone są miejsca typu magazyn czy hurtownia, ale nie tylko. Są to wyniki badań firmy Euler Hermes, przeprowadzone przy współpracy z Pracodawcami RP. Istnieje więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że jeżeli jesteś pracodawcą, Ciebie też dotknie powyższa sytuacja. Bądz mądry przed szkodą! Również w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie o już dokonanej kradzieży, podejrzeniu oszustwa czy jakimkolwiek działaniu na szkodę firmy, najlepszym wyjściem jest nawiązanie współpracy z prywatnym detektywem.

Dlaczego prywatny detektyw najlepiej pomoże przy kradzieżach pracowniczych?

Kradzieże pracownicze i udowadnianie związanej z nimi winy to trudny temat. Kontrolowanie pracy pracowników bezapelacyjnie musi odbywać się zgodnie z prawem – w przeciwnym razie pracodawca może ściągnąć na siebie kłopoty. Kontroli może podlegać wiele aspektów pracy, jej realny czas, jakość, sposób wykonywania. Jeżeli zachodzą podejrzenia co do lojalności pracownika, należy zebrać na niego niepodważalne dowody. Tutaj również jak najbardziej sprawdzi się detektyw, dla którego zbieranie dowodów to chleb powszedni. Detektyw jest na bieżąco w zmianach w prawie i działa w zgodzie z nim. Każdy pracodawca jak najbardziej ma prawo maksymalnie zabezpieczyć swój majątek przed kradzieżami pracowniczymi, jednak należy to zrobić w pełni profesjonalnie oraz legalnie.

Zapobieganie kradzieżom pracowniczym

Jednym z dobrych sposobów na uniknięcie kradzieży pracowniczych jest instalowanie monitoringu. W tej kwestii może pomóc detektyw, nie tylko jeśli chodzi o dobór sprzętu, ale także jego praktyczne umiejscowienie oraz związane z monitoringiem aspekty prawne. Należy pamiętać, że kamer i innych tego typu urządzeń nie możemy instalować w pomieszczeniach socjalnych. Przed zainstalowaniem monitoringu dobrze jest przemyśleć specyfikę danego miejsca pracy: pracownicy na pewno dobrze wiedzą, w których miejscach można zostać niezauważonym, które miejsca są najmniej uczęszczane itp. Detektyw pomoże zaplanować jak najlepsze ułożenie kamer.

Detektywowi również nie są obce tematy wykradania poufnych informacji z pracy czy kolaborowania z konkurencją – przed tym również pracodawca może się uchronić. W przypadku, gdy już doszło do działania na szkodę firmy, detektyw pomoże udowodnić winę.

Można zlecić również obserwację podejrzewanego pracownika. Szczególnie przydatna jest wtedy, gdy pracownik pracuje „w terenie”, a szef podejrzewa np. nadużywanie służbowego samochodu czy telefonu. Detektyw skontroluje też faktyczny czas pracy, wydajność pracownika czy wykona prowokację, jeśli będzie taka potrzeba.

przestępstwa gospodarcze,

Zbieranie profesjonalnych dowodów

Pracodawca może zwolnić pracownika z powodu kradzieży. Niezbędne jest jednak udowodnienie mu:

  • 1) ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, lub
  • 2) popełnienia przez pracownika przestępstwa w czasie trwania umowy o pracę.

Są to zapisy zgodne z z przepisami art. 52. § 1 pkt 1 i 2 Kodeksu pracy.

Do udowodnienia winy konieczne są twarde dowody – właśnie takich dostarczy Ci detektyw. Mogą to być fotografie, nagrania rozmów czy sytuacje wskazujące na nielojalność pracownika. Detektyw zawsze pozyskuje dowody w sposób zgodny z prawem i w pełni profesjonalny. Często pracodawca na własną rękę nie jest stanie zebrać dowodów dobrych jakościowo i wystarczających do wygranej w sądzie.

Współpraca z detektywem

Podsumowując, wynajęcie detektywa jest z jednej strony idealnym sposobem na prewencję kradzieży pracowniczych, jak i na udowadnianie winy w już popełnionych przestępstwach. Jako pracodawca masz w pełni prawo zabezpieczyć siebie i swój majątek. Zrób to jednak z głową – porządnie i profesjonalnie. Każde przedsiębiorstwo ma swoją specyfikę i swoje potrzeby, które trzeba potraktować indywidualnie. Skontaktuj się z nami, aby ustalić jak najlepszy plan działania. Zaufaj nam i zadbaj o swoją firmę jak najszybciej.

Dodaj komentarz