Czy podsłuch jest legalny? co mówi prawo?
Od zarania dziejów ludzkość ma skłonność do podsłuchiwania. To nasza naturalna potrzeba zaspokojenia ciekawości. Czy aby na pewno jest to legalne? co mówi prawo w tej kwestii? Dawniej popularną metodą było przykładanie szklanki do drzwi, jednak sposób ten nie zawsze jest skuteczny, a ryzyko rozpoznania przez osoby podsłuchiwane bardzo wysokie. Dziś wystarczy dobrej jakości sprzęt, by zdobyć niezbędne informacje z dużej odległości, nie tracąc przy tym na jakości dźwięku. Podsłuch bywa pomocny w sytuacjach prywatnych i zawodowych. Kiedy takie działania są legalne, a kiedy wchodzimy w konflikt z prawem? Jaki sprzęt wybrać i jak założyć podsłuch?
Czy da się wykryć podsłuch?
Wykrywaniem podsłuchów zajmują się profesjonalne firmy, agencje detektywistyczne, specjaliści, technicy czy przeszkoleni w tym zakresie prywatni detektywi. Nasza Agencja Detektywistyczna zajmuje się wykrywaniem podsłuchów. Aby w pełni profesjonalny sposób wykrywać podsłuchy potrzebny jest zaawansowany sprzęt, perfekcyjna znajomość tych urządzeń oraz doświadczenie. Wykrywanie podsłuchów kosztuje w granicach od 30 do 60 zł za jeden metr kwadratowy.
Jak kupić podsłuch?
Choć urządzenia służące do podsłuchu kojarzą się zazwyczaj z filmami detektywistycznymi i pracą profesjonalistów okazuje się, że obecnie bardzo łatwy dostęp do tego typu sprzętu ma każdy z nas. Wystarczy skorzystać z internetu lub dokonać zakupu w sklepie stacjonarnym. Podsłuchy w zależności od jakości sprzętu kosztują od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Nie potrzebujemy żadnego pozwolenia na ich posiadanie ani dokumentu wydanego przez policję lub inny organ. Nic dziwnego, że popularność takich urządzeń wciąż rośnie. Jaki sprzęt wybrać?
Rodzaje podsłuchów – jaki sprzęt wybrać?
Musimy wziąć pod uwagę miejsce, w którym zamierzamy umieścić nasz podsłuch, jakość dźwięku oraz czas działania urządzenia. Mikrofon najlepiej nagrywa, jeśli nie jest niczym przykryty. Oto najczęściej stosowane rodzaje podsłuchu:
- Podsłuchy GSM,
- Podsłuchy sejsmiczne,
- Pluskwy analogowe,
- Dyktafony zamaskowane,
- Mikrofony kierunkowe i laserowe,
- Podsłuchy w lokalizatorach GPS,
- Dyktafony WiFi, radiowe.
Dyktafony zamaskowane są trudne do odnalezienia przed niewtajemniczonych. Mogą być zabezpieczone hasłem, co dodatkowo chroni przed wykryciem. Sprzęt zapisuje wszystko, co dzieje się w samochodzie, mieszkaniu, pracy lub sklepie.
Mikrofony kierunkowe i laserowe zbierają dźwięk z jednego kierunku. Dobrze sprawdzają się w terenie otwartym nawet z odległości 400 metrów. Podsłuchy w lokalizatorach GPS umożliwiają precyzyjne namierzanie osoby, pojazdu lub przedmiotu.
Jeśli zależy nam, by nagrać jedynie rozmowę, a pominąć rejestrowanie ciszy powinniśmy sięgnąć podsłuchy z aktywacją głosu, które wyłapują dźwięki, ludzki głos i automatycznie przechodzą w tryb nagrywania. Problem może pojawić się w przypadku rejestrowania cichej rozmowy lub nagrywania dialogu osób znajdujących się w oddali.
Podsłuchy GSM korzystają z modułu GSM, który poprzez kartę SIM i operatora komórkowego umożliwia prowadzenie nasłuchu na żywo z dowolnego miejsca na świecie. Zasięg nie stanowi przeszkody. Ten rodzaj podsłuchu znajduje swoje zastosowanie na przykład w samochodach.
Jak założyć podsłuch?
Podsłuch wysyłający, czyli taki, z którego jesteśmy w stanie odbierać dźwięki w czasie rzeczywistym, możemy umieścić w zabawce dziecka, książce, ramce zdjęcia, za zegarem czy innymi przedmiotami codziennego użytku. Potrzebna jest jedynie odrobina pomysłowości i dostosowanie „kryjówki” do rodzaju sprzętu, jego parametrów i pomieszczenia. Warto wziąć pod uwagę również nawyki osoby, którą chcemy podsłuchiwać. Pamiętajmy że korzystanie z takiego podsłuchu jest nielegalne i jest zarezerwowane jedynie dla służb lub w sytuacji nadzwyczajnego zagrożenia życia i zdrowia.
Kiedy potrzebujemy podsłuchu?
Przedsiębiorcy decydują się na różne kroki w celu ochrony własnych interesów. Gdy mają podejrzenie o popełnieniu przestępstwa przez jednego z pracowników lub spotkali się z nieuczciwą konkurencją, niekiedy zakładają podsłuch. Czasami zdarza się, że bez nagrania rozmowy lub zdarzenia trudno udowodnić mobbing czy wykorzystywanie seksualne. W takich sytuacjach potrzebne są konkretne dowody wskazujące winę oskarżonego.
Podsłuch bywa pomocny nie tylko w sytuacjach biznesowych, ale też w codziennym życiu. Zdarza się, że rodzice martwią się o dziecko pozostawiane w domu pod okiem opiekunki lub mają podejrzenia co do zachowania nastolatka. Wielokrotnie jeden z partnerów wątpi w lojalność męża czy żony i potrzebuje dowodów zdrady. Rzecz jasna, nie zawsze możemy użyć takiego urządzenia. Kiedy podsłuchiwanie jest legalne, a kiedy niedozwolone?
Kiedy podsłuch jest legalny?
Legalne wykorzystywanie podsłuchów może nam przynieść korzyści. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy użycie takiego sprzętu jest niezbędne w danej sytuacji. Czy naszym celem jest ochrona przedsiębiorstwa lub rodziny? A może chcemy jedynie zaspokoić swoją ciekawość? W większości przypadków możemy rejestrować rozmowę, w której bierzemy udział, ale nagrywanie obcych bywa traktowane jako naruszenie ich prywatności.
Kiedy podsłuch jest nielegalny?
Co na ten temat mówi polskie prawo? Zgodnie z art. 267 par. 3 Kodeksu karnego „nieuprawnione założenie i posługiwanie się urządzeniem
podsłuchowym, wizualnym, innym urządzeniem lub oprogramowaniem w celu uzyskania informacji, grozi karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2”. Jednak według art. 308 Kodeksu
postępowania cywilnego „nagrania mogą stać się dowodem w sądzie, kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo nas i naszych najbliższych albo gdy łamane jest prawo i brakuje dowodów na wykazanie winnego”.
Za złamanie prawa ochrony informacji grozi kara grzywny, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do dwóch lat. Może się okazać, że w ten sposób łamiemy konstytucyjne prawo do swobody i ochrony komunikowania się oraz prawo do prywatności. Skutki potajemnego nagrywania mogą wiązać się także z koniecznością zapłaty zadośćuczynienia osobie, którą zdecydowaliśmy się podsłuchiwać. Tymczasem nieraz zdarzyło się, że sąd uznał nagranie za ważny dowód w sprawie. Nagrania z własnych rozmów mogą okazać się niezwykle cennym materiałem dowodowym. Zasadność użycia podsłuchu zawsze podlega ocenie sądu.
A zatem za każdym razem, gdy chcemy skorzystać z podsłuchu, musimy stwierdzić, czy to najlepsze rozwiązanie, czy winy nie da się udowodnić w inny sposób. Możemy zarejestrować rozmowę, w której bierzemy udział – na przykład z partnerem, współmałżonkiem czy adwokatem. W razie potrzeby możemy skorzystać z indywidualnej porady detektywa lub policji. Zapraszamy do zakładki głównej gdzie znajdą państwo inne wpisy o tematyce detektywistycznej – blog detektywistyczny