Detektyw 24/7

+48 884-884-997
test

Prywatny detektyw obala mity o sektach. Czym są sekty?

Popularnym mitem na temat sekt jest to, że osoby werbowane do takich organizacji muszą być naiwne i niedojrzałe. Okazuje się jednak, że prawda jest zupełnie inna i zagrożenie takimi niebezpiecznymi grupami dotyczy nas wszystkich. Jak postępować w przypadku, kiedy nasz bliski padnie ofiarą sekty?

Jak działają sekty? Czym są sekty?

sekty

Czym są Sekty i czy Detektyw może pomóc w tak trudnym temacie? Tym, co zdecydowanie wyróżnia ugrupowania o charakterze sekciarskim, jest ich autorytarny charakter. Sekta posiada określonego lidera lub liderów i za ich pośrednictwem próbuje się przejąć kontrolę nad każdym aspektem naszego życia. Osoby przewodniczące wspólnocie stopniowo zaczynają ingerować w naszą prywatność i sprawy zawodowe. Nasze relacje z rodziną i przyjaciółmi przestają być sferą intymną, lecz są kontrolowane przez członków sekty, którzy zaczynają nami kierować. Siłą sekt jest psychomanipulacja. Członkowie sekty wpływają na nas, korzystając z najbardziej wyrafinowanych technik propagandowych i dezinformacyjnych. Wstępując do takiej toksycznej organizacji, dowiemy się, że musimy być bardzo wyjątkowi, skoro zostaliśmy wpuszczeni do wspólnoty. Członkowie grupy są w ten sposób dowartościowywani i przekonują się, że sekta jest idealnym miejscem dla nich. Świat zewnętrzny, poza sektą, przedstawiany jest jako zło i zepsucie, które należy porzucić na rzecz nowego, lepszego życia, które oferuje nam sekta. Następuje sztywny podział na „białe” i „czarne” – dlatego osoby n

ależące do takich kręgów odsuwają się od swojej rodziny i przyjaciół. Jest to idealny sposób na pozyskanie nowych kandydatów i zatrzymanie ich przy sobie. Takie szkodliwe środowisko możemy również poznać po tym, że trudno dokładnie wyodrębnić jego założenia, statut czy zasady, ponieważ zwykle słyszymy to, co jest zgodne z naszymi wartościami i przekonaniami. Sekta dopasowuje się do nowego członka, aby ten miał poczucie, że wreszcie znalazł osoby, które myślą podobnie do niego. Co dzieje się z człowiekiem, który w pełni zaangażuje się w życie sekty? Z czasem staje się od niej całkowicie zależny, a wszystko inne przestaje być ważne – praca, studia czy rodzina nie są już priorytetem. Sekta uzależnia od siebie psychicznie poprzez techniki manipulacyjne, ale czasem również ekonomicznie – bywa, że członkowie grupy udostępniają liderom swoje konta bankowe czy zgromadzone oszczędności. W rezultacie bardzo trudno powrócić do normalnego, zdrowego trybu życia, kiedy już zorientujemy się, co się stało.

Po czym poznać, że członek naszej rodziny jest pod wpływem sekty?

Sekta, zanim przejdzie do swoich niebezpiecznych działań stricte związanych z manipulacją psychiczną, pozyskuje swoich członków poprzez warsztaty, wykłady, konferencje i inne inicjatywy. Pierwszym krokiem do uratowania osoby bliskiej od negatywnych wpływów takiej wspólnoty, jest zastanowienie się nad tym, czy nie miała ona w ostatnim czasie styczność z nowymi znajomymi lub nie brała udziału w wymienionych eventach. Toksyczne ugrupowania często właśnie w taki sposób niepostrzeżenie wkradają się do życia ofiary. W rezultacie my, jako osoby najbliższe, odchodzimy na drugi plan, a komunikacja z członkiem sekty staje się wręcz niemożliwa. Kiedy próbujemy dowiedzieć się czegoś na temat zmiany zachowania, spotykamy się z milczeniem lub agresją. 

Sekty

Próbując interweniować w takiej sprawie, zastanówmy się również, czy ostatnimi czasy nie zmieniły się zainteresowania osoby, o którą się martwimy. Może zaczęła oglądać inne filmy lub czytać książki, których wcześniej nie widzieliśmy? A może zmienił się jej styl ubioru? Czasem takim wyznacznikiem bywa też utrata lub wzrost wagi spowodowane specjalnymi dietami, które liderzy sekty polecają członkom grupy. Warto zwracać uwagę na takie rzeczy, próbując rozwikłać zagadkę, czy bliska nam osoba została ofiarą toksycznego środowiska sekciarskiego. Jednym z groźniejszych objawów takiej sytuacji mogą być również problemy psychiczne – stany lękowe, psychozy czy nawet próby samobójcze. Przede wszystkich trzeba by było zacząć od obserwacji osoby poddanej manipulacji.

Jak pomóc osobie uwikłanej w Sektę?

Sprawdzenie na własną rękę, czy dana osoba jest pod wpływem sekty, może być bardzo trudne. Najgorszym, co możemy zrobić w takiej sytuacji, jest szturmowanie pytaniami, agresywny ton, pretensje i nerwy. Mimo że czasem trudno opanować emocje, jeśli idzie o dobro naszych bliskich, warto przeanalizować sytuację na chłodno. Jak wiemy, członek sekty jest osobą odciętą od świata zewnętrznego i niechętną do rozmowy o zmianach, które zaszły w ostatnim czasie. Pozyskanie informacji na temat sytuacji ukochanej osoby może być niemal niemożliwe ze względu na brak narzędzi oraz wiedzy o technikach i sposobach na to. Kiedy w grę wchodzi życie i zdrowie ważnej dla nas osoby, nie warto stosować półśrodków – najlepszym sposobem na pomoc komuś, kto jest uwikłany w sektę, jest współpraca z detektywem. Jak detektyw może pomóc, kiedy podejrzewamy, że osoba bliska jest uwikłana w sektę? Zdobędzie on m.in. wiedzę na temat charakteru grupy, relacji tam panujących czy liderów, którzy sterują wspólnotą. Jak my możemy pomóc profesjonalnemu detektywowi? Zwróćmy uwagę na to, jakie strony internetowe odwiedza ofiara, jakie książki czytuje. Po cichu kontrolujmy też daty spotkań czy znajomych, z którymi spotyka się nasz bliski. Jeśli podejmiemy interwencję odpowiednio wcześnie, będzie ona zorganizowana i przemyślana, detektyw skutecznie dotrze do źródła problemu. Zapraszamy bezpośrednio do kontaktu z na

Dodaj komentarz