Wykrywanie podsłuchów czy detektyw jest w stanie pomóc?
Popularność urządzeń do podsłuchu oraz korzystanie z usług profesjonalnych agencji detektywistycznych w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Na pewno wpływ na to ma fakt, że urządzenia są obecnie bardzo łatwo i szybko dostępne. Dzięki zamawianiu przez internet praktycznie od ręki i w dyskretny sposób można zostać posiadaczem podsłuchu czy innych urządzeń szpiegujących. Znalezienie prywatnego detektywa również nie jest skomplikowane. Oferują oni swoje usługi często na terenie całego kraju, z pełną dyskrecją i profesjonalizmem. Wśród wielu innych działań, również wykrywanie podsłuchów nie jest im obce.
Zakładanie podsłuchów czy to legalne?
Jeśli chodzi o urządzenia rejestrujące, użytkownicy kupują je z myślą o zainstalowaniu w budynkach mieszkalnych, biurach, samochodach. Częste są również instalacje w telefonach czy innych przedmiotach, które są używane codziennie. Powody chęci zainstalowania podsłuchów bywają różne. Często szefowie firm sprawdzają, czy pracownicy są godni zaufania, a małżonkowie testują wierność swoich partnerów. Zdarza się również, że rodzice kontrolują osoby, które opiekują się ich pociechami. Wykrywanie podsłuchów, zakup takiego sprzętu i innych urządzeń nagrywających jest w pełni legalny i nie podlega kontroli. Jednak niezależnie od tego, jaka jest przyczyna założenia podsłuchu, należy wcześniej sprawdzić, czy założenie go jest w pełni legalne i może posłużyć za ewentualny dowód w sprawie w sądzie. Alternatywą do samodzielnego podkładania podsłuchów jest prywatny detektyw czy technik z agencji który potrafi przeprowadzić sprawę dyskretnie i przy użyciu różnych innych metod i środków.
Podsłuchy i ich legalność
W pełni zrozumiałe jest to, że czasami poważna sytuacja zmusza nas, abyśmy sięgnęli po sprzęt szpiegujący i zainstalowali podsłuch. Musimy jednak mieć na uwadze, że powód powinien być naprawdę rozsądny i uzasadniony. Może nam to zaoszczędzić późniejszych kłopotów z prawem. Nagrywanie rozmów osób trzecich może skończyć się dla nas w sądzie, jeżeli nie zapoznamy się wcześniej z zapisami prawnymi, które regulują to zagadnienie. Nie obejmuje to wykrywania podsłuchów. Po pierwsze, mamy prawo rejestrować takie rozmowy, w których jesteśmy uczestnikiem. Zakłada się wtedy, że jeżeli uczestniczymy osobiście w rozmowie, to uzyskujemy wtenczas informacje, które są dla nas przeznaczone i nie grozi nam odpowiedzialność karna. Z drugiej strony – osoba nagrywana może wytoczyć nam proces na drodze postępowania cywilnego za naruszenie dóbr osobistych. Jeżeli zaś nie jesteśmy uczestnikiem rozmowy, którą chcemy nagrać, należy wcześniej zapoznać się z art. 267 kk, który brzmi następująco:
Wykrywanie a kodeks kartny – Art. 267 kk:
„§1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.
§ 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.
§ 4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie.
§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.”
Wniosek z tego zapisu jest jeden – podsłuch prywatny nie jest legalny, jeśli posługujący się urządzeniem podsłuchowym stosuje je w celu uzyskania informacji, do uzyskania których nie ma uprawnień. Instalując go, narażamy się na skutki prawne wynikające z kodeksu karnego, a także możliwe pozwy na drodze postępowania cywilnego.
Zakładanie podsłuchu we własnym domu lub samochodzie
Zakładanie podsłuchów w swoim własnym domu lub samochodzie jest legalne. Co jest ważne – jeżeli to Ty posiadasz jego akt własności, jesteś prawowitym właścicielem, masz do tego prawo. Karalne jest natomiast podkładanie podsłuchów w miejsach publicznych, takich jak np. restauracja, czy innych miejscach nie należących do nas.
Nagranie zdobyte nielegalnie jako dowód w sądzie
Podsłuch został założony, dowody zdobyte – jesteś obecnie w posiadaniu nagrań, które są nielegalne. Czy możesz je wykorzystać w sądzie jako dowód w sprawie? Nie ma to na jednoznacznej odpowiedzi – zdecyduje o tym sąd.
Istnieje jednak pewien niuans, który dotyczy nagrywania osób trzecich. W przypadku, gdy jest to jedyny sposób, aby udowodnić pewnego rodzaju wykroczenie lub przestępstwo (przykładowo – przemoc psychiczna, fizyczna, seksualna itd.), nagrywanie może być dopuszczalne. Jest to zgodne z art. 308 Kodeksu postępowania cywilnego w brzmieniu – „nagrania mogą stać się dowodem w sądzie, kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo nas i naszych najbliższych albo gdy łamane jest prawo i brakuje dowodów na wykazanie winnego”. Ostatecznie zawsze decyduje sąd.
Wykrywanie podsłuchów i lokalizatorów GPS
Może zdarzyć się, że to Ty jesteś podsłuchiwany. Jeżeli masz takie podejrzenia, sprawdź wszystkie miejsca, które przyjdą Ci do głowy, te, które są łatwodostępne dla każdego, ale także takie, na które nie zwraca się na co dzień uwagi. Rozejrzyj się, czy nie ma w pomieszczeniu nowych rzeczy, albo przedmioty nie zmieniły nagle miejsca. Wykrywanie podsłuchów wymaga sprytu. Przyjrzyj się nawet kratkom wentylacyjnym czy ramom okiennym. W aucie natomiast sprawdź podsufitki, zagłówki i kratki nawiewu. Mogłeś też paść ofiarą śledzenia przy pomocy lokalizatora GPS – poszukaj go w podwoziu swojego auta, gdzie jego zainstalowanie jest bardzo łatwe, bo nie wymaga to otwierania samochodu.
Jeśli nie udało się znaleźć podsłuchu czy lokalizatora podczas zwykłych poszukiwań, czas na zaopatrzenie się w wykrywacz podsłuchów. Rejestrator może znajdować się w tak zaskakującym miejscu, że użycie sprzętu specjalistycznego będzie konieczne. Wyróżniamy różne rodzaje sprzętu:
- wykrywacze złącz nieliniowych,
- nowoczesne analizatory widma,
- urządzenia optyczne i optoelektroniczne,
- testery przewodów elektrycznych i komunikacyjnych.
W zależności od naszych potrzeb i możliwości należy wybrać najbardziej odpowiedni sprzęt. Na stronie www.spyroom.pl znajdziesz pełne opisy urządzeń wraz z możliwością ich kupna. Dzięki wykrywaczom jesteś w stanie znaleźć kamery (GSM, Wi-Fi, bezprzewodowe), podsłuchy telefonów, mikrofony oraz mikrosłuchawki Bluetooth. Nie ukryją się także nadajniki mikrofalowe, lokalizatory GPS, dyktafony analogowe i cyfrowe, karty SIM, telefony komórkowe, detonatory ładunków wybuchowych itd.
Agencje detektywistyczne i prywatny detektyw
Istnieje również możliwość aby prywatny detektyw zajął się naszą sprawą czy też przekazania mu wszystkich spraw, które nas nurtują. Prywatny detektyw zajmie się gromadzeniem dowodów w naszej sprawie, ale nie tylko. Zadaniem technika z agencji detektywistycznej to też wykrywanie podsłuchów, kamer, lokalizatorów GPS i innych niechcianych przez nas nadajników. Detektyw czy technnik pracuje z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury elektronicznej do lokalizacji urządzeń szpiegujących. Detektyw może wykonać również inspekcję sieci elektrycznej czy telefonicznej. Praca detektywa charakteryzuje się pełną dyskrecją i odbywa się tak, aby nie zwracać zbędnej uwagi na klienta agencji. Wykrywanie podsłuchów to czynność czasochłonna i żmudna, wymaga dokładności, cierpliwości i pomysłowości. Z tego powodu warto rozważyć tę opcję, aby zdjąć z siebie ciężar zadania. Pozwól, aby tym wszystkim zajął się za Ciebie profesjonalista, czyli prywatny detektyw. Zapraszamy do zakładki kontakt osoby zainteresowane doradztwem z tego zakresu.